معاون اول رئيس جمهور در جلسه با اعضای هیات‌مدیره سندیکا عنوان کرد: به هیچ وجه نباید وقفه و خللی در تولید دارو ایجاد شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

 

1

 

عصر روز شنبه هشتم آذرماه اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس‌جمهور در نشستی با حضور اعضای هیات مدیره سندیکای صاحبان داروهای انسانی ایران، مشکلات، چالش‌ها و نیازهای این صنعت مطرح و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سندیکا محور اصلی این نشست طرح نگرانی شرکت‌ها برای تامین ارز مورد نیاز صنعت و تولید دارو بود و اعضای حاضر موارد مختلف را به نمایندگی بیان کردند.

در این جلسه عنوان شد: «طی ماه‌های اخیر نه‌تنها تامین ارز دارو وقفه پیدا کرده است حتی ارزهای تخصيص داده شده كه ريال انها از شركتها اخذ شده است هم به فروشنده حواله نشده است. ثبت سفارش‌های زیادی در نوبت تخصیص بانک مرکزی بلاتکلیف مانده‌اند، روال تامین و تخصیص ارز منظم نیست و همه فعالان این حوزه نگران هستند که کمبودها دارو از كنترل خارج شده و خطوط تولید هم توقف پیدا کنند. یکی دیگر از مشکلات فعلی این است که همه ثبت سفارش‌هایی که از طریق هند انجام شده بودند، متوقف شده‌اند و ارز به شکل روپیه تعلق نمی‌گیرد ، همین شرایط درباره يوان چین هم وجود دارد.»

در همین راستا هیات‌مدیره سندیکا پیش از این نشست، جلساتی با روسا و مدیران بانک مرکزی و مسئولان وزارت بهداشت و اداره کل دارو داشته است و از معاون اول خواسته شد در این مساله ورود کند تا ارز مورد نیاز دارو تامین شود. این موضوع نیز یادآوری شد که هنوز بخشي از ارز موردنیاز داروی امسال تامین نشده و با توجه به شيوع كرونا و ارز بري داروهاي مورد نياز اين بيماري همچنين ناكافي بودن سقف فعلي لازم است سقف ارز دارو هاي توليدي تا ۵۰۰ ميليون دلار افزایش پیدا کند.

یکی دیگر از موارد مطرح شده قیمت‌گذاری دارو بود، با عنايت به حذف حدود ٧٠ درصد از نهاده هاي توليد از ارز دولتي ،قيمت داروها براساس تورم و شرایط روز اصلاح نشده که اثر منفی روی تولید دارد.
وضعيت زیرساخت‌های صنعت یکی دیگر از چالش‌های مهم صنعت داروسازی است خصوصا که در سال‌‌های اخیر نوسازی صورت نگرفته است و در این مورد گفته شد: «برای توسعه صنعت و نوسازی ماشین‌آلات باید کار اساسی انجام شود و لازم است این مساله در بودجه سال آینده دیده شود.
صاحبان صنایع نمی‌توانند دستگاه‌ها و ماشین‌هایی که شبانه‌روز کار می‌کنند با نوع قیمت‌گذاری فعلی تعویض و بهسازی کنند.»

چالش‌ها و موانع صادرات نیز در این جلسه مطرح و عنوان شد: دستیابی به بازارهای صادراتی بسیار سخت و زمان‌بر است و پس از‌ آن‌که شرکت‌ها به این هدف رسیدند، جلوگیری از صادرات و متوقف کردن آن به بازار آسیب می‌زند، سابقه شرکت‌ها را خراب می‌کند و برای وجهه کشور نیز اثر منفی دارد. نگرانی وزارت بهداشت درمورد آن بخشی از تولیدات که ارز دولتی می‌گیرند، قابل درك است و برای آن راهکارهایی را به وزارت‌خانه و بانک مرکزی ارائه داده‌ایم و می‌توان با دریافت مابه‌التفاوت یا ثبت سفارش معادل به شکل نیمایی این مشکل را حل و نگرانی‌های موجود را رفع کرد.

در جلسه با اسحاق جهانگیری به بخشنامه جدید بانک مرکزی و ضرب‌العجل دوماهه آن برای رفع تعهد اسناد اشاره شد که نگرانی دیگری برای صنعت ایجاد کرده است، در حالی‌که رفع تعهد در چنین مدت کوتاهی به هیچ وجه امکان‌پذیر و قابل اجرا نیست و باعث توقف تولید دارو می‌شود. به همین دلیل خواسته شد این زمان برای شرکت‌های دارویی به ۶ ماه اصلاح شده و قابل تمدید باشد.

اعضای هیات‌مدیره سندیکا از معاون اول خواستند تمامی موارد در جلسه هیات دولت مطرح شود تا در چند ماه آینده تامین و تولید دارو متوقف نشود .تامين ارز. ثبت سفارش سال آینده نيز از امسال شروع شود و آن‌را به آينده واگذار نکنیم.

معاون اول رئیس‌‌جمهور ضمن بیان این نکته که «همیشه تاکید کرده‌ام در سیاست‌گذاری‌ها نظر مشورتی نهادهای مدنی در نظر گرفته شود چون این مجموعه‌ها با کمترین درخواست حاضرند پیشنهادها و راهکارهای موثری برای حل مشکلات ارائه کنند.» تمامی موارد ذکر شده را یادداشت کرد و قول پیگیری هرکدام را در بخش‌های مرتبط داد.

دکتر محمد عبده‌زاده در پایان این جلسه یادآوری و تاکید کرد: «بانک مرکزی، وزارت بهداشت، وزارت صمت و سایر بخش‌ها مثل زنجیره‌ای هستند که وظیفه‌شان حمايت از تامین داروی مورد نیاز مردم و بیماران است و باید برای رسیدن به این هدف همراه و هم‌گام باشند چون اگر کمبودی پیش بیاید نمی‌توان با بودجه ارزی فعلی داروي مورد نياز را تامین کرد. ظرفیت و توانمندی بخش دولتی و خصوصی هر كدام به تنهايي محدود است. دولت به‌تنهایی نمی‌تواند از عهده همه امور بربیاید و هر کدام از سندیکاها نیز ظرفیت‌هایی دارند، باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلات به حداقل برسد.»

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:[email protected]     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع