دکتر حیدر محمدی: بخشی زیادی از ارز داروی امسال صرف کرونا شد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ، دکتر حیدر محمدی در نشست خبری مشترک با اعضای هیات مدیره سندیکا، افزایش هزینه IRC را دستور سازمان بودجه اعلام و تاکید کرد کمبودهای دارویی با کاهش تخصیص ارز مرتبط است.

به گفته دکتر حیدر محمدی؛ مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو میزان تعرفه صدور پروانه دارو و سایر تولیدات سلامت‌محور در مصوبه ریاست‌جمهوری تعیین میشود و چندسال یک بار تغییر میکند. او سازمان غذا و دارو را ابلاغ‌کننده عنوان و تاکید کرد: «دریافت نشدن این مبلغ تذکر دیوان محاسبات کل کشور را در پی دارد چون یکی از راه‌های تامین بودجه کشور است. میزان تعرفه برای تولید ناچیز است، مبالغ بالاتر به واردات برمیگردد و اگر اعتراضی باشد، به آن رسیدگی میشود. برای آن‌که سازمان غذا و دارو خدمات خوبی به شرکت‌ها ارائه دهد باید هزینه‌های مربوطه پرداخت شود. چنانچه قرار است درمورد مقدار آن بحث شود باید سازمان‌های دستوردهنده مانند سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات و سایر نهادهای تعیین‌کننده حضور داشته باشند.»

او در همین مورد تاکید کرد: ما از حضور ذینفعان در چنین جلساتی استقبال میکنیم و هیچ موردی را بدون نظر آن‌ها ابلاغ نمیکنیم.

دکتر محمدی وضعیت تخصیص ارز دارو در نیمه اول سال را نامناسب دانست ولی گفت: «خوشبختانه شرایط تغییر کرده و از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه وضعیت تامین ارز دارو کمی بهتر شده است. این تخصیص باعث شده کمبودهای دارویی از ۲۶۰ قلم به ۹۶ قلم برسد. میزان تخصیص امسال حدود یک میلیارد و ۲۰۰ بوده که با کسر سهمیه تجیهزات پزشکی، تخصیص ارز دارو امسال کمتر از سهمیه اعلامی است. خصوصا در شرایطی که بخش زیادی از منابع صرف کرونا شده است و سهمیه ارزی نباید از سال گذشته کمتر باشد.»

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، باز شدن مسیر عراق را برای تامین ارز دارو مفید دانست و تاکید کرد هرچه تخصیص ارز بیشتر باشد، کمبود دارو کمتر خواهد شد. او تامین نشدن واکسن آنفلوآنزا را به شرایط کرونا و سفارش‌های بالا به شرکت‌های تولیدی مرتبط دانست و گفت: «با آن‌که به موقع و حتی بیشتر از سال‌های قبل واکسن موردنیاز را سفارش داده بودیم ولی بخشی از آن به دلیل شرایط کرونا آماده نشد. فاویپیراویر داروی خاص و پرخطری است و با تایید تیم وزارت بهداشت عرضه میشود ولی پوشش بیمه‌ای آن با دستور وزیر بهداشت و مصوبه شورای عالی بیمه اجرایی خواهد شد.»

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع