دکتر محمود نجفی‌عرب: هزینه IRC اضافی به مصرف‌کننده تحمیل می‌شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دکتر محمود نجفی‌عرب در نشست خبری هیات‌مدیره به هزینه‌های جدید و اضافی IRC برای همه اجزای یک محصول انتقاد و آن‌را بار سنگینی برای تمام صنایع (دارو، مکمل، آرایشی-بهداشتی و...) عنوان کرد.

دکتر محمود نجفی‌عرب؛ عضو هیات‌مدیره سندیکا افزایش چندبرابری قیمت IRC را روش نادرستی عنوان کرد و گفت: «قبلا وزارت بهداشت تحت این عنوان مبالغی را برای صدور پروانه کالاهای سلامت‌محور تعیین کرده بود که به حساب خزانه واریز می‌شد. دی‌ماه گذشته سازمان غذا و دارو روش جدیدی را اعمال کرد و این مبالغ را بیش از حد افزایش داد، مثلا نه‌تنها برای خود دارو حتی برای اجزای دارو، مکمل‌ها، لوازم بهداشتی و... هم به‌صورت تک‌تک، آی‌آر‌سی جداگانه‌ای تعیین کرد که هزینه‌های سنگینی را به بخش تولید تحمیل می‌کند.»

او در ادامه افزود: «تولیدکنندگان به این دستورالعمل جدید اعتراض کردند ولی وزارت بهداشت آن‌را به درخواست دیوان محاسبات مرتبط دانست. براساس مصوبه کمیسیون ماده ۱۲ که نمایندگان وزارت، تولید و نیز قوای سه‌گانه حضور دارند، قرار شد این روش تغییر کند، اما وزارت بهداشت از طریق سازمان برنامه و بودجه دوباره این مساله را در هیات دولت مصوب کرد و نه‌تنها مشکل قبلی را حل نکرد بلکه هزینه‌های جدیدی هم به آن اضافه شد. در واقع این مصوبه هزینه‌های هنگفتی به بخش تولید تحمیل می‌کند که در نهایت به مصرف‌کننده و خود وزارت برخواهد گشت.»

دکتر نجفی‌عرب از درخواست اجرایی نشدن این مصوبه تا بررسی‌های بعدی و ارجاع آن به کمیسیون اجتماعی دولت برای اصلاحات لازم خبر داد.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع