نامه سندیکاها و انجمن‌های حوزه دارو برای کنترل بازار مصرف کشور: مدیریت زنجیره تامین دارو، وظیفه ملی برای عبور از بحران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

روسای هیات‌مدیره سندیکاها و انجمن‌های حوزه‌های مختلف تولید، فروش، عرضه و تامین دارو در نامه مشترکی به مدیران عامل مجموعه‌های خود خواستار نظارت دقیق بر تمامی فرآیندهای تولید و عرضه دارو برای کنترل میزان مصرف و محافظت از داروهای موجود کشور شده‌‌اند.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، به دلیل تحریم‌های سنگین آمریکا علیه کشورمان و نیز مشکلات اقتصادی و نوسانات شدید ارزی که در پی آن به وجود آمده است، حوزه سلامت و زنجیره تامین دارو نیز کاملا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. این اثر منفی تامین مواد اولیه، تولید، عرضه و فروش دارو را سخت کرده و نگرانی‌هایی برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

روسای هیات مدیره سندیکاها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های دارویی کشور پس از نشستی مشترک ضمن بررسی مشکلات فعلی زنجیره تامین دارو، راهکارهای عبور از وضعیت بحرانی را بررسی و اعلام کرده‌اند. در نامه مشترکی که به امضای آن‌ها رسیده، تاکید شده مدیریت شرایط فعلی و تامین داروی مورد نیاز بیماران یک وظیفه ملی است و کاستی در هر مرحله تمام تلاش‌های فرآیند تامین و عرضه را بی‌نتیجه خواهد کرد. به همین علت همه شرکت‌های تولیدی، وارداتی، توزیعی و داروخانه‌های سراسر کشور موظفند بر موجودی‌ها، توزیع و عرضه صحیح دارو نظارت داشته باشند و از فروش، انبارش و عرضه غیرمتعارف جلوگیری نمایند.

دکتر محمد عبده‌زاده،‌ رییس هیات‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران؛ دکتر عباس کبریایی‌زاده رییس هیات‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی، غذایی ایران؛ ناصر ریاحی، رییس هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان دارو؛ دکتر سید ابراهیم هاشمی، رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های پخش دارو و مکمل‌های انسانی؛ دکتر حسام‌الدین مدنی، رییس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران و دکتر محمدباقر ضیاء، رییس هیات‌مدیره انجمن داروسازان ایران این نامه را امضا و به مجموعه‌های مربوط خود ابلاغ کرده‌اند.

براساس بندهای این نامه باتوجه به دسترسی تمام شرکت‌ها به سامانه اطلاعات فروش و توزیع داروی کشور:

۱. همه شرکت‌های تولیدی و وارداتی درمورد اعلام سیاست‌های فروش ابلاغ‌شده به شرکت‌های توزیع مسئول هستند. آن‌ها باید برنامه فروش متعارف را اجرا کنند و از هرگونه شرایط هیجانی و القا فروش جلوگیری نمایند.

۲. مدیران عامل تمام شرکت‌های توزیع، شعبه‌های مربوط و نمایندگان  فروش، باید فروش واحدهای زیرمجموعه  را به‌صورت روزانه کنترل و از فروش غیرمتعارف جلوگیری کنند.

۳. موسسان و مسئولان فنی داروخانه‌ها باید بر عرضه داروهای نسخه‌ای (باتوجه به میزان تجویزشده) نظارت کافی داشته باشند و درمورد داروهای غیر نسخه‌ای نیز براساس نیاز معقول بیماران عمل کنند.

۴. سندیکاها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط ضمن پیگیری جدی این موارد، با تشکیل کارگروه نظارت و پایش بازار در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب به مراجع قانونی ارجاع  نمایند.

در این نامه تاکید شده است رعایت موارد فوق برای تمام بخش‌های زنجیره تامین دارو الزامی است و مدیران شرکت‌ها و داروخانه‌ها وظیفه دارند بر اجرای دقیق آن نظارت کامل داشته باشند.

 

WhatsApp Image 2020 10 30 at 23.35.20

 

WhatsApp Image 2020 10 30 at 23.35.20 1

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع