در جلسه هیات‌مدیره سندیکا با نمایندگان بانک عامل و صرافی عنوان شد: بررسی راه‌های جدید انتقال ارز دارو

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

توليدكنندگان دارو برای انتقال ارز در دوره تحریم تجربه‌های تلخ و شيرين متعددی داشته‌اند به همین دليل در پی راهکارهایی هستند تا با قطعيت بيشتری برای تامين و انتقال ارز اقدام کنند.

در این راستا جلسه‌ای با حضور اعضای هیات‌مدیره سندیکا و نمایندگان بانک و کارگزاری‌های معتمد بانک مركزی برگزار و راه‌های عملی و مطمئن انتقال و تبديل ارز به شکل دینار بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دکتر محمد عبده‌زاده در این جلسه به نقل از رئیس بانک مرکزی از وجود حدود ۵ میلیارد دلار در عراق خبر داد که می‌توان آن‌را برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کرد.

او در این مورد اضافه کرد: «با توجه به تحریم و محدودیت‌های آن، ناچار ارز موجود باید با چند واسطه به ارزهای دیگر تبدیل و به هند یا چین رسانده شود. تلاش ما این است که دينار تخصيصی را از کانال‌های بانکی، صرافی و کارگزای‌های مورد تاييد بانک مركزی و با اخذ ضمانت معتبر برای شركت‌های توليدی، تامین کنیم به‌طوری ‌كه مشکلات و هزینه‌‌های كمتری داشته باشد و نگرانی توقف خرید و تامين ماده اولیه را به حداقل برسانيم.»

نمایندگان بانک و صرافی‌های حاضر در جلسه، ارز موجود در عراق را متعلق به دو منبع عنوان کردند که می‌توان برای برداشت آن اقدام کرد. آن‌ها در ادامه چالش‌های جابه‌جایی پول در عراق به دلیل شرایط خاص این کشور، اختلاف ارزش دینار و دلار، میزان مالیات دریافتی در عراق، کارمزد شرکت‌های واسط و برخی نکات دیگر مرتبط با انتقال پول تا رسیدن به چین و هند را شرح دادند که باعث می‌شود در مجموع حدود ٩ درصد به هزینه پیش‌فاکتور اضافه شود.

پس از آن‌‌که دکتر خیرآبادی درباره روش‌های پیشین تهیه ارز دارو مانند ریال عمان، هزينه‌ها و مشكلات روش‌های محتلف توضیحاتی داد، دکتر عبده‌زاده در ادامه صحبت‌های او تاکید کرد: «منصفانه نیست که همه وظایف و کارهای مربوط به تامین ارز را به عهده سازمان غذا و دارو بگذاریم. ما به عنوان تولیدکننده وظیفه داریم از الان راهکارهای مختلف را بررسی و راه‌‌های ممکن دیگری را باز کنیم تا در هر شرایطی بتوانیم داروهای ضروری و حیاتی مردم را تامین و از كمبود دارو جلوگيری نماييم.»

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در پایان گفت: «در حال حاضر صرافی‌های عادی تضمینی برای حواله ارز به ما نمی‌دهند و این روش جدید می‌تواند کمک‌کننده باشد. نتایج به دست آمده این نشست در جلسه هیات‌مدیره سندیکا با رئیس بانک مرکزی مطرح می‌شود و پس از تایید نهایی به اعضا اطلاع داده خواهد شد تا از این مسیر در کنار مسیرهای دیگر استفاده کنند.»

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:[email protected]     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع