در جلسه مدیران شرکت‌های دارویی با دکتر حیدر محمدی مطح شد: تمام اقلام دارویی در بانک مرکزی اولویت اول شده‌اند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، همان‌طور که پیش‌تر اعلام شده بود هفته گذشته تعدادی از مدیران شرکت‌های دارویی با مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در محل دفتر سندیکا دیدار و مشکلات خود را مطرح کردند.

این جلسه با صحبت مدیران درباره تفاوت قیمت پایین داروی ایرانی نسبت به کشورهای همسایه شروع شد که نتیجه آن قاچاق گسترده داروی داخلی به این کشورهاست. به گفته حاضران، از طرف دیگر افزایش قیمت چندبرابری نرخ ارز در چند ماه گذشته هزینه تولید را بسیار بالا برده است ولی از آن‌جا که شرکت‌ها اجازه افزایش قیمت ندارند، با مشکل ادامه تولید روبه‌رو خواهند شد.
یکی دیگر از مسائلی که در این جلسه مطرح شد، تاثیر خرید ارزان دارو از طرف دانشگاه‌ها و مراکز دولتی به اسم مناقصه است که در واقع شرکت‌ها را به هدیه و تخفیف دادن تشویق و مجبور می‌کند و حتی رفتاری غیرقانونی است.
دکتر محمدی با تایید این مساله، راه حل اصلی را در توافق بین تولیدکنندگان عنوان و تاکید کرد: «اگر هیچ‌کدام از شرکت‌‌ها به مراکز دولتی تخفیف ندهند یا محصول خود را ضابطه‌مند عرضه کنند، آن‌ها هم مجبور به خرید با قیمت واقعی و به صرفه خواهند شد.»
مبحث دیگری که مدیران مطرح کردند ورود به فهرست دارویی کشور بود که یکی از دغدغه‌های داروسازان است و روند وقت‌گیر فعلی باعث شده حتی دارویی که از سال ۲۰۱۱ تاییدیه اف‌دی‌ای را گرفته چند ماه بدون هیچ دلیل علمی پشت سد آی‌دی‌ال بماند.
دکتر حیدر محمدی با اشاره به طرح بعضی نکات مشابه در جلسه گذشته و تاکید بر این‌که جلسات هر هفته برگزار خواهد شد، گفت: «چون تخصص کافی در این حوزه نداریم، مشکل جذب نیروی جدید در اداره ثبت باعث تاخیر در کارها یا اعلام قیمت جدید می‌شود. برون‌سپاری بخشی از کارها یکی از سیاست‌های سازمان و کارشناسی قیمت دارو نیز یکی از این موارد است. او یکی دیگر از چالش‌های افزایش قیمت را توجیه آن برای بعضی مسئولان و نمایندگان مجلس عنوان کرد که با فرآیند تولید آشنا نیستند، در حالی‌که قیمت دلاری بعضی داروها کاهش پیدا کرده است، به دلیل نیمایی شدن ارز، افزایش قیمت ریالی را در نظر می‌گیرند.»
مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در ادامه تاکید کرد حتی با آزادسازی قیمت، با توجه به نرخ دلار قیمت اغلب داروهای داخلی از مشابه وارداتی کمتر خواهد بود و باید مواد اولیه نیز قیمت‌گذاری شوند. او خبر تامین بخشی از ارز تخصیصی دارو در قالب یوآن و ارز عمان را نیز عنوان کرد که در انتظار آزادسازیست.
دکتر محمدی در پایان دلیل تغییر اولویت‌های بانک مرکزی را تخلف یک شرکت عنوان کرد و توضیح داد: «این شرکت ابتدای سال یک مکمل را به اسم دارو وارد کرده و بانک مرکزی موضوع را به وزارت صمت گزارش کرده بود. پس از آن، همه داروهای مشابه در اولویت ۲ قرار گرفتند مگر آن‌که خلافش اعلام شود ولی با پیگیری دکتر شانه‌ساز و خود من، روش اولویت‌بندی برعکس شده و مبنا ۱ بودن است مگر آن‌که سازمان غذا و دارو آن‌را ۲ اعلام کند.»

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع