تیر خلاص دولت به شرکت‌های دارویی تولیدی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکتر کبریایی‌زاده معتقداست؛ مصوبه دولت ضد تولید و مشوق به واردات است و دولت نشان داد که اعتنایی به وضعیت شرکت‌های دارویی داخلی ندارد.

دکتر عباس کبریایی‌زاده، نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، ضمن انتقاد از مصوبه قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت گفت: مصوبه‌ای که دولت بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آن را در نوزدهم شهریورماه سال جاری به امضای آقای جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری به تصویب رساند، تنها یک پیام دارد، آن هم تعطیلی خطوط تولیدی شرکت‌های دارویی و تشویق آن‌ها برای واردات است.

وی افزود: وقتی دولت در بندهای دوازده به بعد این مصوبه مبلغی به میزان نه میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان برای واردات هر ماده اولیه دارویی نظیر مواد اولیه دارویی، ملزومات دارویی، مکمل، شیر خشک یا غیره، هزینه ثبت منبع دریافت می‌کند، پیام آن این است که دولت اعتنایی به وضعیت شرکت‌های داخلی ندارد.

به گفته دکتر کبریایی‌زاده شرکت‌های ما باید با التماس کردن به شرکت‌های خارجی مواد اولیه دریافت کنند و از طرف شرکت خارجی از جیب خودشان تعرفه را از طرف شرکت خارجی بپردازند.

دکتر کبریایی‌زاده تأکید کرد: یک شرکت تولیدکننده دارو حداقل باید بین هفت تا بیست جز مختلف را وارد کند تا بتواند یک شکل دارویی بسازد؛ در این شرایط هیچ شرکت خارجی هزینه ثبت را تقبل نخواهد کرد، به این دلیل که آن‌ها از طریق واسطه‌هایشان این مواد را می‌فروشند و طبیعتاً هزینه ثبت به عهده شرکت‌های تولیدی داخلی خواهد افتاد؛ در حالی که شرکت‌های واردکننده که دارو را به صورت آماده وارد می‌کنند، تنها متحمل یک بار پرداخت هزینه ثبت می‌شوند.

بنا بر گفته دکتر کبریایی‌زاده، یک شرکت تولیدکننده این هزینه نه میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان را باید ده الی بیست بار حتی بیشتر برای بیست جز مختلف پرداخت کند؛ اما یک شرکت واردکننده می‌تواند همان دارو را تنها با یک بار پرداخت وارد کند.

دکتر کبریایی‌زاده این مصوبه را ضد تولید دانست و خاطرنشان کرد: ذات این مصوبه دولت، ضد تولید است. به طور طبیعی این امر شرکت‌‎های تولیدی را به سمت واردات می‌برد. چنانچه پیش‌تر هم اشاره کردم، شرکت‌های داروسازی داخلی باید یک ماده اولیه یا جانبی را به طور مستقل وارد کنند و طبیعتاً هر شرکتی باید بابت واردات این مواد اولیه هزینه‌های جانبی را به دفعات پرداخت کنند، در حالی که اگر این دارو به صورت آماده وارد شود، هزینه بسیار کمتری را بر دوش می‌گذارد.

کبریایی‌زاده با اشاره به شکل‌گیری همین وضعیت در تمدید مجوز ورود مواد اولیه گفت: همین وضعیت را ما در تمدید مجوز ورود مواد اولیه دارویی خواهیم داشت. باز هم تکرار می‌کنم این مصوبه ضد تولید و مشوق به واردات است.

به گفته نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، جای تعجب دارد که در سال جهش تولید و شرایطی که کشور نیازمند حمایت از تولید داخلی است، چنین مصوبه‌هایی به تصویب می‌رسد. به اعتقاد من چنین تصمیماتی تیر خلاصی به انگیزه‌های تولید در کشور است.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع