نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت داروسازی برگزار شد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 MG 0195

 

 

نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت داروسازی با حضور دکتر روح‌الامینی نماینده مجلس شورای اسلامی، دکتر شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، مدیران ارشد سازمان غذا و دارو، اعضای هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و شرکت‌های عضو سندیکا عصر روز چهارشنبه 21 خردادماه در محل دانشکده داروسازی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دکتر شیبانی رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در ابتدای این نشست اظهار کرد: مشکلات صنعت داروسازی مربوط به اکنون نیست و از سال ۵۸ تاکنون مشکلاتی داشتیم اما گاهی مشکلات بیشتر و گاهی کمتر می‌شده است.

او ادامه داد: مطالبات صنعت داروسازی از وزارت بهداشت یا دولت در حوزه‌هایی مانند تخصیص ارز، قیمت‌گذاری دارو، مشکل حمل‌ونقل ماده اولیه به دلیل بسته شدن مرزها پس از شیوع کرونا، IRC کالاها و قیمت‌های بالای ماده اولیه است.

دکتر شیبانی درباره افزایش قیمت ماده اولیه دارو گفت: اگر قیمت ماده اولیه منطقی باشد ما گلایه‌ای نداریم، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید توجه داشته باشند وقتی قیمت ماده اولیه به حق بالا می‌رود باید این موضوع در قیمت دارو لحاظ شود و ما راضی به آسیب به صنعت ماده اولیه ایران نیستیم و مسئولان سازمان غذا و دارو یا باید قیمت ماده اولیه را کنترل یا افزایش نرخ را در قیمت دارو لحاظ کنند.

دکتر شیبانی با بیان اینکه در چند ماه گذشته یکی از مسائلی که ما را آزار داد، IRC بود، گفت: من به عنوان رئیس سندیکا مطالبات شرکت‌های داروسازی را به جدیت پیگیری کردم اما متأسفانه به نتیجه نرسیدیم و در نهایت به دیوان محاسبات مراجعه کردیم تا شاید کلید ماجرا آنجا باشد و خوشبختانه در دیوان محاسبات توضیحات امیدوارکننده‌ای دادند اما موضوع در سازمان غذا و دارو طور دیگری دنبال می‌شود و ما مجبور شدیم که پیگیری قانونی کنیم و منتظر نتیجه هستیم.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تأکید کرد: باید فکری برای قیمت‌گذاری دارو شود، ما بارها گفته و نوشته‌ایم که دارو را از یوغ ارز آزاد کنید و در نهایت به جایی رسیدیم که برخی از ماده موثره‌ها، مواد جانبی، داروهای تحت لیسانس و بدون نسخه ارز نیمایی بگیرند.

 

 MG 0139

 

دکتر شیبانی بیان کرد: در جلسه‌ای که با نماینده ۱۲ تشکل با رئیس‌جمهور داشتیم دعوت شده بودم و ذهنیت رئیس‌جمهور این بود که قیمت دارو افزایش پیدا نکند و من عنوان کردم که صنعت دارو سبقه بسیاری و چالش‌هایی دارد و نگران قیمت دارو نباشید چرا که شرکت‌های داروسازی برای مردم کیسه ندوخته‌‌اند و اگر بحث اخلاقی و درمان بیماران نبود مدیران شرکت‌های داروسازی این گونه عمل نمی‌کردند اما تا کجا باید مشکلات را تحمل کنند.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی بیان کرد: متأسفانه ذخایر ماده اولیه شرکت‌های داروسازی در وضع مطلوبی نیست و اگر هم ذخایر خوبی داشته باشند این ذخایر جور نیستند.

دکتر شیبانی به چالش حمل و نقل ماده اولیه دارویی پس از شیوع کرونا گفت: ما جلسه‌ای با دکتر مهرعلیان و دکتر شانه ساز و وزیر راه و شهرسازی داشتیم و مقرر شد تا کمیته‌ای تشکیل شود و حضور داشته باشیم و مشکلات شرکت‌ها را در این کمیته برای حمل و نقل ماده اولیه پس از شیوع کرونا حل کنیم و خوشبختانه پس از این جلسه مرز ترکیه باز و مشکلات حمل و نقل از چین و هند تا حدی حل شد.

او ادامه داد: بارها جلساتی با مسئولان گمرک داشتیم اما متأسفانه همچنان مشکلات ادامه دارد البته برخی مشکلات خارج از حیطه سازمان غذا و دارو و سندیکا است و امیدواریم بتوانیم از خود تحریمی‌ها عبور کنیم و مشکلات برطرف شود.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی به اقدامات صورت گرفته در زمینه تخصیص ارز اشاره کرد و گفت: ما نامه‌ای به رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت فرستادیم و نامه‌ای را هم وزیر رفاه به معاون اول رئیس‌جمهور درباره تخصیص ارز نوشت که در آن به نامه سندیکای صاحبان صنایع داروسازی اشاره‌شده بود.

 

 MG 0199

 

دکتر شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نشست با شرکت‌های داروسازی و اعضای هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ضمن قدردانی از تلاش‌های شرکت‌های داروسازی برای تأمین داروی مورد نیاز بیماران اظهار کرد: صنعتگران  نمره قابل قبولی در تأمین داروی مورد نیاز گرفتند و توانستند نیاز مردم را علی‌رغم کمی‌ها و کاستی‌ها برطرف کنند.

او با اشاره به چالش‌های ارزی در سال ۹۸ گفت: ما پارسال به دلیل مشکلات ارزی سالی سخت را سپری کردیم چرا که فروش و صادرات نفت برای تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت‌های بسیاری طلب می‌کرد و با همت شرکت‌های داروسازی و سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته و حضور دکتر نمکی به عنوان وزیر بهداشت ما موفق شدیم سهم ارز تولید به واردات را عکس کنیم و ۶۰ درصد ارز را به تولید داخل تخصیص دهیم و افراد و ارقامی که در بورس بود نشان داد صنعت داروسازی از نظر مالی سال بدی پشت سر نگذاشته است.

دکتر شانه ساز تصریح کرد: ما آبان ماه افزایش قیمت بنزین داشتیم و نتوانستیم کمیسیون قیمت را تشکیل دهیم و بعد از اینکه کمیسیون یک یا دو جلسه برگزار شد، کرونا در کشور شیوع پیدا کرد و تمام وقت ما از هفته آخر بهمن برای تأمین اقلام کرونا صرف شد.

او افزود: در سازمان غذا و دارو پس از شیوع کووید ۱۹ مسئول تأمین ماسک، لباس‌های حفاظتی و ونتیلاتورها و همه اقلام بهداشتی ضد کرونا بودیم و بسیاری کشورهای که خود دیگران را تحریم می‌کنند دچار چالش شدند و خوشبختانه ما توانستیم نیازهای کشور در شیوع کرونا را تأمین کنیم و همه اقدامات در تاریخ کشور ثبت خواهد شد چرا که داروسازان توانستند برخلاف تنگناها بحران کرونا را مدیریت کنند.

دکتر شانه ساز درباره کندی تخصیص ارز دارو گفت: تأمین ارز از سال گذشته با چالش رو به رو شد و به شکلی که انتظار می‌رفت ارز به دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص پیدا نکرد و همه نگران شدیم و با توجه به اینکه بیشتر وقت دکتر نمکی صرف مقابله با کرونا شد، نتوانستیم جلسات قرارگاه را برگزار کنیم و ما پیگیری‌ها را انجام دادیم اما متأسفانه ما در ۲ ماه نخست سال ۹۹ ارز قابل توجهی را دریافت نکنیم و درآمد ناشی از فروش نفت خوب نبود.

او درخصوص صرفه‌جویی ارزی در سال ۹۸ بیان کرد: ما در سال ۹۸ سعی کردیم با جدی گرفتن تولید ۳.۱ میلیارد ارز دریافت کردیم و نیاز ارزی دارو و تجهیزات پزشکی را داوطلبانه کاهش دهیم و نسبت ارزبری دارو و تجهیزات پزشکی در تخصیص ارز به دلیل خریدهای تجهیزات پزشکی هیئت‌امنای ارزی به هم خورد.

رئیس سازمان غذا و دارو از تخصیص ۳۸۰ میلیون دلاری ارز تا پایان خرداد خبر داد و گفت: در ۲ ماهه ماه نخست امسال ۵۰ درصد ارز مورد نیاز تخصیص داده شد و از طرف صنعت داروسازی هم نگرانی‌هایی به ما منتقل و جلسات متعددی تشکیل شد و دکتر نمکی مکاتبات تندی با دولت داشتند و خوشبختانه قول داده شد که ۳۷۰ تا ۳۸۰ میلیون دلار ارز تخصیص داده شود و با این رقم ما به میزان ارز تخصیصی تا پایان خرداد خواهیم رسید و ۱۱۰ میلیون دلار در روزهای پایانی هفته دریافت کردیم.

دکتر شانه ساز در این باره افزود: همچنین دوستان بانک مرکزی قول داده‌اند که از ۲.۵ میلیارد دلار ارز دارو و تجهیزات پزشکی ۱.۵ میلیارد را تا شهریورماه دریافت کنیم اما تخصیص این ارز منوط به درآمد حاصل از نفت است، بخشی از ارز از محل ارز نیمایی تأمین خواهد شد و امسال مکمل‌ها، ملزومات، داروهای بدون نسخه، داروهای تحت لیسانس و مواد اولیه نیمایی خواهد بود.

او ادامه داد: باید توجه داشت که دریافت ارز نیمایی هم به سهولت پارسال نیست چرا که سال گذشته ۱۴.۵ میلیون ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته شده بود و امسال این عدد به ۹ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است و این ۵.۵ میلیون دلار از طریق ارز نیمایی باید تأمین شود و به دنبال آن صف ارز نیمایی بیشتر خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قیمت دارو در سال ۹۹ گفت: ما تلاش می‌کنیم تا داروی موردنیاز مردم تأمین شود و ما باید به نحوی قیمت دارو را مدیریت کنیم که کمترین افزایش پرداختی از جیب مردم را داشته باشیم البته باید به نحوی عمل کرد که تولیدکنندگان بتوانند دارو را تولید کنند در غیر این صورت ما مجبور خواهیم شد که دارو را به صورت فوریتی با چند برابر قیمت داخلی وارد کنیم و این ارزبری زیادی خواهد داشت.

او بیان کرد: قیمت‌گذاری ماده اولیه دارو با سندیکای تولیدکنندگان ماده اولیه دارو دنبال می‌شود و نباید قیمت‌گذاری در شرکت‌ها سلیقگی باشد و بحث قیمت‌گذاری را به‌شدت دنبال می‌کنیم.

دکتر شانه ساز با تأکید بر اینکه باید تولیدکنندگان بر تعهدات تولید داروی خود عمل کنند، گفت: ما به دنبال آن هستیم تا چالش‌ها کاهش پیدا کند اما تولیدکنندگان هم به تعهدات خود عمل کنند و اگر شرکتی به تعهدات خود عمل نکند ما به‌شدت برخورد می‌کنیم چون اگر شرکتی به تعهد خود عمل نکند ما مجبور به واردات فوریتی با قیمت بیشتر می‌شویم و برای کم‌کاری یک شرکت دیگران آسیب خواهند دید و کمیسیون ساخت و ورود هم به شدت به این موضوع توجه دارند و موارد بسیاری داریم که تولیدکننده بدون دلیل موجه دارو را تولید نکرده‌اند.

او افزود: اگر دارویی که پروانه تولید دارد و در چند مرحله تولیدکننده نتواند دارو را تولید کند پروانه تولید گرفته می‌شود و این مصوبه کمیسیون ساخت و ورود است و باید دانست که ما در شرایط جنگی هستیم البته تمام تلاش خود را برای اصلاح قیمت‌گذاری و تأمین ارز انجام می‌دهیم.

در ادامه شانه ساز در پاسخ به سؤالی درباره نقدینگی شرکت‌ها و پرداخت نقدی هزینه‌های برچسب اصالت دارو اظهار کرد: در بحث نقدینگی تلاش کردیم پایان سال گذشته بخشی از بدهی‌ها با اوراق پرداخت شود و هزینه‌های برچسب اصالت کالا در قیمت دارو دیده‌شده است.

دکتر شانه ساز درباره صادرات دارو اظهار کرد: کمیته صادرات تشکیل شده است و باید توجه داشت داروهایی که ارز نیمایی می‌گیرند اگر شرکت تولیدکننده سه ماه ذخیره داخل کشور داشته باشند می‌تواند دارو را صادرات کند.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قیمت‌گذاری داروهای برند ژنریک گفت: در قیمت‌گذاری معتقد هستیم یکی از دلایل اتهامات بی‌کیفیتی داروی ایران به ماده اولیه برمی‌گردد و در کمیسیون قیمت‌گذاری مصوب شده که اگر شرکتی ماده اولیه بهتری وارد کند و این موضوع را ثابت کند آن را در قیمت لحاظ می‌کنیم و دیگر بحث قیمت داروی برند ژنریک با ۲۰ درصد قیمت ژنریک مطرح نیست.

دکتر شانه ساز ادامه داد: در بانک مرکزی مقرر شده است سقفی برای سازمان غذا و دارو در نظر بگیرد و ما بتوانیم اعتباری شرکت‌ها را معرفی کنیم و دولت و شورای امنیت ملی تعهد می‌دهند که به قیمت روز ترخیص نرخ ارز را محاسبه می‌کند و قول داده‌اند که حداکثر تا سه ماه بعد ارز کالای ترخیص شده را تأمین کنند و اگر قیمت ارز بالا رود دیگر تفاوت را شرکت پرداخت نخواهد کرد و قیمت ارز به نرخ روز ترخیص کالاست.

 

 MG 0261

 

دکتر مهرعلیان مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل دارو سازمان غذا و دارو در نشست با شرکت‌های داروسازی و اعضای هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی اظهار کرد: در صورتی که شرکت داروسازی به دلیل چالش‌هایی مثل ارز و قیمت پایین دارو نتواند تولید و به تعهدات خود عمل کند، موضوع را بررسی می‌کنیم و در صورت تائید ارز دولتی به دارو می‌دهیم و قیمت دارو را هم بررسی و در صورت تائید افزایش می‌دهیم و اظهارات شرکت‌‌ها در پاسخ به علت عدم تولید بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

او ادامه داد: اگر کالایی مصرف ۲ گانه داشته باشد، ارز آن نیمایی خواهد بود به عنوان مثال ایبوپروفن ۲۰۰ بدون نسخه است و ایبوپروفن ۴۰۰ بدون نسخه نیست و برای همین ارز این دارو  نیمایی محسوب می‌‌شود.

دکتر مهرعلیان بیان کرد: ما در سال ۹۹ حدود ۱۶۰ میلیون دلار تخصیص ارز داشتیم و از ۱۶۰ میلیون تاکنون ۵۰ درصد پرداخت و به مرور به شرکت‌ها پرداخت خواهد شد.

او درباره رویکرد صادراتی دارو در سال ۹۹ اظهار کرد: رویکرد ما در صادرات دارو تغییر کرده است و بحث صادرات را به جدیت دنبال می‌کنیم و به طور میانگین از ابتدای خرداد هر روز ۳ تا ۴ مجوز صادرات دارو داده‌ایم و این نیازمند آن است که شرکت‌های داروسازی هم با ما همراهی کنند و در شرکت‌هایی که ذخیره کافی ندارند اعلام کرده‌ایم صادرات را در چند بخش انجام دهند تا به ذخیره مناسب برسند.

دکتر مهرعلیان در این باره افزود: نگرانی ما تعهدات ارزی صادراتی شرکت‌هاست و درخواست داریم که به این موضوع توجه داشته باشند چرا که سال گذشته برخی شرکت‌ها نتوانستند به تعهدات ارزی خود عمل کنند و ما مجبور شدیم داروی این شرکت‌ها را وارد کنیم.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره مارژین ۱۲ درصدی که در شورای عالی بیمه تعیین‌شده بیان کرد: طبق سنوات گذشته شورای عالی بیمه برای افزایش هزینه‌های دارو مارژین یا سودی بین ۱۲ تا ۱۵ درصد برای دارو در نظر می‌گیرند و ما با توجه به افزایش هزینه‌ها رقم مارژین را ۲۰ درصد اعلام کردیم اما به دلیل اینکه بودجه بیمه‌ها امسال افزایش نداشت این رقم ۱۲ درصد تعیین شد و داروهای بدون نسخه که تحت پوشش بیمه نیستند و افزایش قیمت‌ها تولید به دلیل تخصیص ارز نیمایی در این داروها خواهد بود، چالشی نخواهیم داشت.

دکتر مهرعلیان درباره قیمت‌گذاری داروها اظهار کرد: ما ۱۱۰۰ قلم مولکول دارویی را از نظر قیمت بررسی و قیمت‌ها را بازنگری کردیم و داروها بین ۵ تا ۱۳۲ درصد افزایش داشتند و در سال ۹۹ توانستیم ۴۰۰ مولکول دارویی را از نظر قیمت بررسی کنیم و ما به هیچ وجه قیمت را مانع تولید نمی‌دانیم.

انتهای پیام/

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع