ده روند برگزیده اقتصاد سلامت جهان در تهران معرفی شد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

596

 

پنل «معرفی ۱۰ روند برگزیده جهانی در سیاست‌های اقتصاد سلامت» به میزبانی گروه اقتصاد و مدیریت داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران و به همت چپتر دانشجویی ایسپور در ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در این پنل ابتدا دکتر شکوفه نیکفر (رییس چپتر منطقه‌ای ایران) در سخنانی کوتاه اقتصاد سلامت را به عنوان دانشی معرفی کرد که در چالش تکنولوژی‌های روز، برای ارتقای سلامت انسان لازم است تا علیرغم محدودیت‌های موجود، کیفیت زندگی بالا برود. این دانش به سیاست‌گذاران کمک می‌کند تا بهترین‌ها را انتخاب کنند و ایران جزو اولین کشورهای منطقه است که با درایت اساتید، این رشته را به دانشگاه‌‌ها اضافه کرده است. در طول ۱۱ سال گذشته نیروهایی که در کشور آموزش دیده‌اند، که توانمندی آن‌‌ها می‌تواند روی سیاست‌گذاری‌های کشور تاثیرگذار باشد.

ایسپور چیست؟ روندهای برگزیده سال ۲۰۱۹ کدامند؟
پنل دو مهمان خارجی داشت که مطالب خود را به‌صورت آن‌لاین از ایالات متحده آمریکا ارائه دادند. ابتدا «جیسون کوهن»، مدیر بخش دانشجویان و متخصصان جدید انجمن (ISPOR)، ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این پنل، ایسپور را به‌صورت مختصر معرفی کرد و گفت: «ایسپور یک انجمن حرفه‌ای بین‌المللی است که تلاش می‌کند برمبنای اقتصاد سلامت و نتایج پژوهش‌های علمی در ارتقا سطح سلامت مردم دنیا تاثیرگذار باشد. گروه کوچکی از داوطلبان سال ۱۹۹۵ این انجمن علمی را پایه‌گذاری کردند و بیشتر افراد به‌صورت داوطلبانه و رایگان در این مجموعه غیرانتفاعی فعالیت می‌کنند.»
در بخش دوم سخنرانی آن‌لاین، دکتر «ریچارد ویلکه» ده الگوی برگزیده جهانی در سیاست‌گذاری سلامت جهان در سال ۲۰۱۹ را معرفی کرد و توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه داد: «هزینه‌ها و قیمت‌گذاری در دارو، پوشش همگانی سلامت، شواهد مبتنی بر داده‌های واقعی، سالمند شدن جمعیت، شفافیت پر قیمت‌گذاری، داده‌های بزرگ، ارزیابی ارزش‌ها، تصمیم‌گیری در مراقبت‌های سلامت در کشورهای کم‌درآمد، تجویز داروی شخصی شده و رفتارهای ناسالم» موارد مطرح شده در این بخش بودند.
پنل اول: هزینه‌‌های کلان دارو در نظام سلامت
این پنل با مقدمه دکتر جمال‌الدین خدمتی، دستیار تخصصی گروه اقتصاد و مدیریت دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد و اولین سخنران دکتر شهرام غفاری، مدیرکل امور بین‌الملل سازمان تامنی اجتماعی بود که درباره هزینه‌های مختلف این سازمان و به‌ویژه سهم دارو در این هزینه‌ها صحبت کرد.
سخنران بعدی دکتر مجید داوری، عضو هیات علمی گروه اقتصاد و مدیریت دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران درمورد روش‌های کنترل هزینه‌ و بررسی روش‌های فعلی هزینه در سیستم سلامت کشور مطالبی ارائه نمود.
در ادامه حمیدرضا صفی‌خانی، رییس مرکز مدیریت آمار و فن‌آوری اطلاعات وزارت بهداشت ماهیت سیاست‌گذاری در نظام سلامت، استراتژی و وظیفه حاکمیت‌ها برای تحقق عدالت در این حوزه را به‌صورت اجمالی مطرح کرد.
آخرین سخنران پنل هزینه‌‌های کلان دارو در نظام سلامت دکتر فرزاد پیرویان، عضو هیات علمی گروه اقتصاد و مدیریت دارو، و معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وضعیت تفاهم‌نامه دارویی بین سازمان غذا و دارو و سازمان‌های بیمه‌گر را که از سال ۱۳۹۲ شروع شده است، بررسی کرد.

پنل دوم: شفافیت در قیمت‌گذاری
این پنل با مقدمه دکتر علیرضا یکتادوست حسینی، معاون نظارت بر زنجیره تامین گروه سرمایه‌گذاری داروی تامین‌دارو و ارائه مطلب کوتاهی درباره سیاست‌های مبنا برای قیمت‌گذاری دارو آغاز شد.
اولین سخنران دکتر غلامحسین مهرعلیان، مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو بود که ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین نشست‌هایی برای تصمیم‌گیری‌های نظام سلامت کشور مفید واقع شود. او در سه بخش مرور کوتاهی بر نظام قیمت‌گذاری فعلی داروی کشور به‌ ویژه در بخش داروهای ژنریک، سند جهانی سیاست‌گذاری قیمت‌گذاری دارو در کشورهای جهان و نیز چالش‌های قیمت‌گذاری در شرایط تحریم داشت.
دومین سخنران پنل سید سجاد رضوی، دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت درباره اهمیت شفافیت قیمت‌گذاری داور در نظام‌های بیمه‌ای صحبت کرد.
دکتر اکبر عبدالهی اصل، عضو هیات علمی گروه اقتصاد و مدیریت دارو دانشگاه تهران، صحبت خود را با این سوال که «شفافیت در قیمت‌گذاری چیست؟» آغاز کرد و این موضوع، نوع برخورد غیر حرفه‌ای و اشتباه نهادها و رسانه‌ها با آن‌را بررسی نمود و اهمیت شناخت درست از مساله شفافیت در حوزه دارو را توضیح داد.
در ادامه دکتر ابوالحسن احمدیانی، عضو هیات اجرایی قراررگاه سازمان غذا و دارو تاکید کرد باید به قیمت‌گذاری دارو نگاه ساختاری داشت؛ او نظام دارویی ایران را شامل نکات مثبت زیادی دانست که در عین حال مثل بقیه بخش‌ها نظام‌مند نیست. دکتر احمدیانی درباره اهمیت طرح سوال و توجه به اقتصاد در حوزه سلامت صحبت و انتقادهایی درباره نظام سلامت کشور مطرح کرد.

جمع‌بندی نهایی در پنل آخر
در پنل جمع‌بندی دکتر دیندوست با توجه به دانشجو بودن اکثر مخاطبان ضمن ارائه بعضی تجربیات خودش در زمینه مذاکره با شرکت‌های خارجی، یکی از مشکلات اصلی نظام سلامت دارو را حلقه گم‌شده‌ای عنوان کرد که همان بیمار است. او در این مورد گفت: «زمانی در رابطه بین وزارت بهداشت، صنعت و بیمه‌گر، بیمار در نظر گرفته شود، تعادل برقرار خواهد شد ولی در حال حاضر در هیچ‌کدام از این سمینارها به بیمار توجه نمی‌شود.» دکتر دیندوست تاکید کرد قیمت داروی ایران در رده پایینی قرار دارد و باید واقعیت را بپذیریم که از این به‌بعد بالاتر خواهد رفت.
دکتر مهدی پیرصالحی، رییس سابق سازمان غذا و دارو نیز حلقه گم‌شده نظام سلامت را بیمار دانست و توضیح داد: «در حالی که ۹۵-۹۷ درصد داروی کشور را تامین می‌کنیم، هنوز اعتماد کامل بیماران را به دست نیاورده‌ایم و مشکل هم در ساختار و نظام قانون است. هنوز اهمیت کمیسیون قیمت‌گذاری شناخته نشده است و می‌توان جایگاه آن‌را تغییر داد و از سازمان جدا کرد، وزیر به آن دستور می‌دهد یا برایش محدودیت ایجاد می‌کند و... حتی خود قانون‌گذار (مجلس و نمایندگان کمیسیون‌های مرتبط با سلامت و دارو) به موضوع آشنا نیستند و این وضعیت، مشکلات ساختاری را تشدید می‌کند.»
در پایان دکتر کبریایی‌زاده،‌ نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ضمن یادآوری اهمیت اقتصاد سلامت و نقش ایسپور در این زمینه به مطالعاتی که در طول یازده سال گذشته و با تشکیل گروه اقتصاد دارو در دانشگاه‌های کشور و نیز سال‌های پیش صورت گرفته اشاره و تاکید کرد: «ما سیستمی کار نمی‌کنیم، یک سیستم برای عملکرد مطلوب باید معیارهایی مثل هدفمند بودن، شفاف بودن، پاسخگو بودن را رعایت کند. هیچ کدام از مسولان جزء تا کل پاسخگوی سخنان خود نیستند. اگر نظام سلامت ما مطابق استانداردها عمل کند، نظام دارویی هم در همین چارچوب قرار می‌گیرد، به شرط آن‌که واقع‌بینانه با مسائل برخورد کنیم.»

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع