سعید نمکی: اولین سیاست ما حمایت از تولید داخلی است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

پ0308

 

 

دکتر سعید نمکی در افتتاحیه پنجمین نمایشگاه ایران فارما: 

اولین سیاست ما حمایت از تولید داخلی است 

 

دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما ( دارو وصنایع وابسته) به ارائه سیاست های وزارت بهداشت در حمایت از تولید داخلی پرداخت و تاکید کرد ایران، سرزمینی نیست که بتوان آن را در عرصه های مختلف نادیده گرفت. 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دکتر سعید نمکی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما( دارو و صنایع وابسته) این نمایشگاه را با عظمت نامید و از برگزارکنندگان این رویداد به خصوص اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، سازمان غذا و دارو، شرکت های تولید کننده، واردکننده و توزیع کننده دارو و میهمانان خارجی اعم از سفرا و شرکت های مشارکت کننده و وزارتخانه امور خارجه، وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یاری کننده این نمایشگاه تشکر کرد.

او در آغاز با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همواره حامی تولید داخلی بوده، افزود: برگزاری چنین نمایشگاهی در این سطح کار بسیار بزرگی است. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از همکاران رسانه ای که تا کنون، یار و یاور حوزه سلامت بوده اند تشکر کرد. 

او با گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس به خصوص شهدای حوزه داروسازی از این شهدا به عنوان دوستان و همدوره های خود یاد کرد و گفت: یاد این عزیزان همواره در ذهن و روح من جاری است.

دکتر سعید نمکی در ادامه به سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه صنعت دارو و نظام دارویی اشاره کرد و گفت: نخستین سیاست ما حمایت از تولید داخلی است که به عنوان اصلی ترین سیاست خود آن را دنبال می کنیم.

او اظهار امیدواری کرد که تمام عزیزان بتوانند در این راستا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمک کنند. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: چند حرکت اصولی را دنبال می کنیم که شامل هموارسازی نظام بوروکراتیک کشور، برای ثبت و شروع تولید در صنعت دارویی کشور است.

او گفت: به سازمان غذا و دارو دستور اکید داده شده پاسخ به هیچ پرونده ای نباید بیش از یک هفته طول بکشد. 

دکتر سعید نمکی گفت: با اتصال سامانه 190 هر درخواستی برای هر تولیدکننده ای نباید بیش از یک هفته طول بکشد.

او بیان کرد: اگر چنین اتفاقی رخ داد مستقیما و از طریق همین سامانه با خود وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی هماهنگ کنید.

دکتر سعید نمکی ادامه داد: دومین کار در این راستا تقویت بخش های «R&D» کارخانه های تولیدکننده داخلی است.

او ابراز امیدواری کرد کارشناسان دانشمند بتوانند برای توسعه تولیدات داخلی تلاش کنند.

دکتر سعید نمکی بیان کرد: سومین کاری که پیگیری می کنیم تکیه بر قدرت و مبانی دانشی شرکت های دانش بنیان است.

او اضافه کرد: در عرصه سلامت حدود 1200 شرکت دانش بنیان با حضور جوانان سختکوش داریم که در حال فعالیت هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اذعان کرد: آخرین امید ما در این راه ،بعد از تکیه بر توانمندی های داخلی، تکیه بر شرکت های خارجی است. او ادامه داد: من مطمئن هستم میهمانان خارجی این نمایشگاه و افرادی که در سطح دنیا در صنعت دارو فعالیت می کنند آگاه هستند ایران سرزمینی نیست که به سادگی بتوان آن را نادیده گرفت و از بازار دارویی خود و حداقل دویست- سیصد میلیون جمعیتی که می تواند حمایت کند غافل شویم.

او ادامه داد: تردید نکنید که دوره فعلی در تاریخ این سرزمین گذراست و سپری خواهد شد.

دکتر سعید نمکی افزود: امروز بدون شک آگاهید که با اندیشه آقایان نتانیاهو، بولتون و ترامپ نمی توان دنیا را اداره کرد.

وزیر بهداشت، درمان، آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه این دوره که تمام فشار مجموعه بر ما بود تا ما را به زانو درآورد، سپری می شود.

او با اشاره به اینکه با اندیشه های خودمحور نمی توان جهان را اداره کرد، گفت: امروز می شود با اندیشه نلسون ماندلا و امام خمینی دنیا را اداره کرد اما با اندیشه های جزیره ای نگر و قلدر و مستبد نمی توان این کار را انجام داد. چرا که شبکه های اجتماعی و مردمان بیدار جهان، چنین تفکری را نمی پذیرند. 

دکتر سعید نمکی با اشاره به سپری شدن این دوران گفت: ایران سرزمین فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی  و همینطور عرصه غذا و مواد غذایی است.

او ادامه داد: ایران سرزمینی نیست که بتوان در عرصه بین المللی آن را نادیده گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: همه امید ما به صنعت موشکی مان نیست اگر چه در آن حوزه هم دستاوردهایی در عرصه بین المللی داریم اما در عرصه نانو، بایو و رشته های دیگری که دانشمندان ایرانی در عرصه های بین المللی می درخشند ایران سرزمینی است که باید در عرصه بین المللی به آن نگاه کرد. 

دکتر سعید نمکی گفت: سیاست دیگر ما تامین داروهای اساسی مردمی است که مظلومانه مورد سخت ترین تحریم ها قرار گرفته اند.

او ادامه داد: امروز خوشبختانه در تهیه مواد اولیه دارویی و داروهای موردنیاز کشور -حتی در عرصه واردات -، مشکل عمده ای در خدمت رسانی به مردم وجود ندارد.

او بیان کرد: سیاست دیگری که در دستور کار ماست، اصلاح اقتصاد دارویی کشور است. اقتصاد نظام دارویی ما امروز در عرصه تولید، توزیع و عرضه در داروخانه ها اقتصاد، اقتصاد مطلوبی نیست و به شدت همه عزیزان در این عرصه دچار مشکل هستند.

او گفت: در حال پیگیری راهکارهایی هستیم که در مقاطع مختلف به استحضار عزیزان می رسد تا از داروخانه به عنوان آخرین ایستگاه تحویل داروی بیمار تا نظام توزیع، تولید و حتی واردات، در این مجموعه بازنگری و تجدیدنظر کنیم.

دکتر سعید نمکی ادامه داد: فکر می کنیم تبدیل ارز دولتی به نیمایی و آزاد در برخی مقاطع کاراست، به شرطی که فشارِ پرداخت بیش از حد در هزینه های دارو به مردم وارد نشود و نظام های بیمه ای بتوانند مردم را حمایت کنند، این صنعت از گردش نقدینگی بهتری برخوردار خواهد شد.

 او در پایان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک این مدل اقتصادی را برای برون رفت صنعت دارو و اقتصاد دارو از بن بست عرضه کنیم و تاکید کرد: خوشحالم به جای تفرق و رقابت های ناسالم امروز در کنار هم هستیم.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع