سید حمید خویی: ایران‌فارما، نماد و تابلوی صنعت دارو ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

801

 

 

دکتر سید حمید خویی، رییس انجمن داروسازان تهران:

ایران‌فارما، نماد و تابلوی صنعت دارو ایران

در حالی که برای سال ۱۳۹۸ شرایط دشوار و حتی بحرانی پیش‌بینی شده بود اما نیمه اول سال را هم پشت سر گذاشتیم و صنعت دارو با تلاش خود توانست نیازهای دارویی کشور را تامین کند. کار صنعت دارویی کشور در طول یک سال گذشته و دوره پساتحریم، یک حرکت جهادی بود اما متاسفانه به‌ اندازه شایسته و بایسته مورد تقدیر قرار نگرفت.

اقدام جهادی صنعت دارویی کشور پس از انقلاب

دکتر سید حمید خویی، رییس انجمن داروسازان تهران معتقد است کمبودهای دارویی حال حاضر کشور با سال گذشته تفاوت چندانی ندارد و پس از شروع دوباره تحریم‌ها اختلال جدی در تامین نیازهای دارویی مردم پیش نیامده است، او صنعت داروسازی ایران را عامل اصلی این موفقیت می‌داند که علی‌رغم تمام بی‌مهری‌ها و نبودن حمایت، توانست بخش عمده کاستی‌هایی را که به‌دلیل تحریم‌ها پیش آمده بود، به سرعت جبران کند و اجازه بروز خلاء جدی در بازار دارویی ایران ندهد.

به گفته دکتر خویی این موفقیت دومین شاهکار صنعت داروسازی ایران در چهل سال اخیر بوده است. او در این مورد توضیح می‌دهد: «فعالان صنعت دارویی کشور در طول سال‌های اولیه پس از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی، توان‌مندی و عرق ملی خود را نشان دادند. کشور با تحریم‌های سختی روبه‌رو بود، شرکت‌های دارویی خارجی که بازار ایران را ترک کرده و خلاء بزرگی ایجاد کرده بودند، پر کنند و در آن شرایط بحرانی صنعت داخلی توانست حدود ۹۵٪ داروهای مورد نیاز کشور را تامین نماید.»

دکتر حمید خویی درباره می‌گوید: «یک سال اخیر فصل دوم جهاد دارویی کشور را شاهد بودیم و تلاش صنعت برای حفظ تعادل عرضه و تقاضای دارویی کشور در خور تقدیر و تجلیل است و امیدوارم مسئولان کشور تاثیرات مهم این جهاد را درک کنند. خصوصا که وزیر بهداشت و درمان اعلام کرده که اگر صنعت داروی داخلی نبود، برای تامین نیازهای دارویی کشور به۴۰-۴۳ میلیارد دلار ر نیاز داشتیم. اما عملا الان ارزی که برای واردات دارو اختصاص داده می‌شود رقمی نزدیک به یک چهلم این عدد است.»

ظرفیت پوشش نیازهای منطقه در صنعت دارویی ایران

«وقتی هوش، اراده و عزم ملی درست مدیریت شود از دل آن نتایج قابل توجهی بیرون خواهد آمد. این صنعت دارویی ایران در کشوری پاگرفته که رازی و ابن‌سینا داشته است ولی این صنعت هنوز راه نرفته طولانی دارد.» رییس انجمن داروسازان تهران ضمن اشاره به این نکته تاکید می‌کند: «نباید موفقیت داروسازی کشور را فقط در تامین نیازهای داخلی ببینیم، اگر دولت و نهادهای قانون‌گذار و تصمیم‌ساز این صنعت را حمایت کنند، ظرفیت و امکان برای حضور بین‌المللی دارد و می‌تواند بخش عمده نیاز دارویی منطقه و خاورمیانه را پوشش دهد.»

به باور حمید خویی: «اگر در طول سال‌های گذشته از صنعت داروسازی کشور حمایت و زمینه صادرات فراهم شده بود، پشتوانه مالی واقتصادی برای تهیه ماشین‌آلات لازم و نوسازی و تجهیز کارخانه‌ها، تامین کیفیت و شرایط جی‌ام‌پی تامین شده بود، ما قطعا امروز جایگاه خیلی بهتری داشتیم و موفقیت‌مان بیش از چیزی بود که الان هست.»

سالم‌سازی و شفاف‌سازی ضرورت‌های سیستم دارویی کشور

«ممکن است بعضی از اخباری که در هفته‌های گذشته منتشر شده است، واقعیت نداشته یا بزرگ‌نمایی شده باشد ولی دارو آن‌قدر اهمیت دارد که حتی یک مورد تخلف در آن زیاد است، سیستم نظارتی و مدیریتی و سیاست‌گذاری باید پاک‌دست باشد و بدون در نظر گرفتن منافع خاص برای افراد خاص در خدمت منافع ملی قرار بگیرد.» رییس انجمن داروسازان تهران ضمن بیان این نکته، تاکید می‌کند: «سالم‌سازی و دیگری شفافیت که خود شرط سالم ماندن است، دو شرط لازم و ضروری برای موفقیت و ماندگاری صنعت داروسازی کشور هستند. باید اعتراف کرد سیاست‌ها و نظارت‌‌های دارویی در گذشته از شفافیت کافی برخوردار نبوده و تاکید وزیر بهداشت مبنی بر شفاف‌سازی همه فرآیندهای دارویی و پاک‌سازی نهادهای نظارتی و مدیریتی حتی اگر موارد منفی اندک و ناچیز باشد، کار درستی است.»

دکتر حمید خویی در عین حال یادآوری می‌کند:«این انتقاد هم هست که طبق قانون نباید پیش از اثبات یک اتهام، اسامی افراد در رسانه‌های گروهی مطرح شود چون حتی اگر رای دادگاه به بی‌گناهی باشد، نمی‌توان آبروی رفته آن‌ها را جبران کرد. متاسفانه در این میان تصفیه‌‌های شخصی، عقده‌گشایی‌ها و... دخیل بوده‌اند و اگر کسی تخلفی کرده است تا پیش از رای نهایی دادگاه و نظر قوه قضاییه نباید متهم شود.»

وی معتقد است به هر حال جامعه پزشکی و دارویی کشور باید از سیاست شفاف‌سازی دکتر نمکی حمایت کنند، چون قطعا منافع درازمدت و کوتاه‌مدتی برای این جامعه و کشورمان خواهد داشت.

 

ایران‌فارما، نماد ملی صنعت داروسازی کشور

«امسال نمایشگاه ایران‌فارما بیش از سال گذشته مورد استقبال شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی قرار گرفته است و حضور کشورهای خارجی نشانه تثبیت ایران در بازار داروست.» حمید خویی با بیان این مطلب ایران‌فارما را نماد ملی صنعت داروسازی کشور و تابلو و آیینه آن معرفی می‌کند و می‌گوید: «برگزاری این نمایشگاه نشان می‌دهد تلاش داروسازان توانسته اثر تهدیدها و تحریم‌های آمریکا را کاهش دهد، هنوز ایران و صنعت داروسازی آن چنان اعتباری دارد که شاهد روند افزایشی حضور شرکت‌های خارجی در ایران‌فارما هستیم که باید آن‌را به فال نیک بگیریم.»

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) ۲ تا ۴ مهرماه سال جاری در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع