پارسا: رایزنی برای افزایش میزان صادرات از محاسن ایران فارماست

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

102

 

محمد پارسا رئیس هیأت مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران و عضو سابق اتاق تهران و ایران

رایزنی برای افزایش میزان صادرات از محاسن ایران فارماست

 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، مهندس محمد پارسا تولید دارو در کشور را دارای اهمیت بالای استراتژیک دانسته و گفت: بی‌شک دارو یک کالای با اهمیت و راهبردی است به طوری که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی تأمین دارو از جمله وظیفه‌های دولت است. دارو به دلیل ضروری بودن می‌تواند از سوی کشورهای سلطه‌گر و قدرتمند به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین تولید دارو در کشور و نزدیک شدن به مرحله خودکفایی یک اولویت محسوب می‌شود.

مهندس محمدپارسا افزود: باتوجه به اینکه بودجه کشور به درآمدهای حاصل از نفت و مواد خام وابستگی شدید دارد، حوزه‌های مختلفی از جمله صنعت دارو می‌تواند اثرات مخرب این وابستگی را به اندازه سهم خود کاهش دهد. به لحاظ اقتصادی، صنعت جهانی دارو از سودآورترین صنایع در میان حوزه‌های مختلف صنعتی در سطح جهان محسوب می‌شود. مهندس محمدپارسا تقویت بخش صادرات را یک اصل در صنعت داروسازی کشور عنوان کرد و گفت: توجه به بخش صادرات باید سرلوحه دولت و شرکت‌های داروسازی قرار گیرد. متاسفانه برخی ضعف‌ها در این حوزه منجر به کاهش صادرات می‌شود. از جمله نقاط ضعف موجود در این حوزه می‌توان به نوسانات شدید نرخ ارز، قیمت‌گذاری دولتی محصولات، ضعف عمومی تکنولوژیکی در اکثر شرکت‌های این صنعت، عدم ارتباط با مجامع بین‌المللی، بدهی دائمی مراکز درمانی دولتی به شرکت‌های تولید کننده دارو و به تبع آن بروز مشکل سرمایه در گردش برای شرکت‌ها و افزایش هزینه‌های مالی و ضعف صنایع بسته‌بندی کشور اشاره کرد.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: گردش مالی بازار دارویی ایران ۱۶ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و این میزان حدود ۱.۳درصد کل تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد.

مهندس محمدپارسا گفت: در سال رونق تولید ملی باید بیش از پیش به روند رو به رشد تولید دارو در کشور و رسیدن به سازوکارهای مناسب در جهت تقویت بخش صادرات این صنعت فکر کرد. او در همین راستا گفت: باتوجه به وجود گونه‌های متنوع گیاهی در ایران باید تکیه بیشتری به صنعت داروهای گیاهی شود و از آن به عنوان یک مزیت رقابتی استفاده شود.

او افزود: نمایشگاهای تخصصی صنعتی/ دارویی مانند ایران فارما علاوه بر تولید دانش بر بخش صنعتی نیز تمرکز دارند و امید است زمینه را برای تسهیل در روند صادرات دارو فراهم کنند.

مهندس محمدپارسا در پایان اظهار کرد: تحریم‌ها شرایط را برای مبادلات مالی و واردت و صادرات سخت کرده است و لزوم برگزاری نمایشگاه های تخصصی مانند ایران فارما در چنین شرایطی به شدت احساس می‌شود. تعامل و گفتگو با شرکت‌های دارویی خارجی که میهمان این نمایشگاه هستند و رایزنی برای بالا بردن میزان صادرات از محاسن نمایشگاه ایران فارما است.

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) دوم تا چهارم مهرماه سال جاری در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع