پیشگیری از بحران کمبود دارو، هدف اصلی تشکیل قرارگاه دارویی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با توجه به شرایط خاص کشور و اهمیت مقابله با تحریم‌های دشمن، با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قرارگاهی برای تامین نیازهای دارویی کشور تشکیل و در همین راستا چهاردهم خرداد طی حکمی دکتر «محمدرضا شانه‌ساز» به‌عنوان سرپرست سازمان غذا و دارو معرفی شد. هدف اصلی تشکیل این قرارگاه، اعمال شیوه‌های جهادی به منظور تامین واردات مواد اولیه صنعت داخلی و دارو‌های ساخته شده و همچنین تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور اعلام شده است. در همین راستا طی جلسه خبری که با حضور دکتر «محمدرضا شانه‌ساز»، و جمعی از خبرنگاران، در سازمان غذا و دارو تشکیل شد، سرپرست سازمان غذا و دارو به سوالات مرتبط در این مورد پاسخ داد.

پیش از شروع جلسه پرسش و پاسخ، دکتر محمدرضا شانه‌ساز در سخنان کوتاهی با تشکر از حضور خبرنگاران، آن‌ها سربازان رسانه‌ای در وضعیت فعلی دانست که برای رویارویی با فشارهای خارجی به کشور کمک می‌کنند و ضرورت برگزاری این نشست را به وجود سوالات زیادی درمورد شرایط دارویی کشور، سیاست‌های وزارت بهداشت و نظرات و اقدامات وزیر در این مورد مرتبط دانست.
او با اشاره به توانایی و قابلیت‌های صنعت داروسازی ایران گفت: «صنعت دارویی کشور در دهه‌های گذشته به توانایی بالقوه و قابل قبولی دست یافته است و علی‌رغم آن‌که عده بسیاری سعی کرده‌اند مردم در زمینه نیازهای دارویی با مشکل روبه‌رو شوند، به دلیل همین پتانسیل موجود در صنعت دارو، این اهداف محقق نشده و داروی‌ مورد نیاز بیماران با قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول در اختیارشان قرار گرفته است.»
محمدرضا شانه‌ساز آماری از بخش‌های مختلف صنعت دارو ارائه داد: «ما در کشور حدود ۱۲۰ حدود کارخانه داروسازی فعال داریم و حدود ۷۰ کارخانه نیز در زمینه مواد اولیه دارویی مشغول هستنند. حدود ۵۶ شرکت توزیع و پخش سراسری، دارو را به سرعت و با قیمت یکسان در کشور توزیع می‌کنند و در اختیار مردم می‌گذارند و حدود ۱۲ هزار داروخانه در زمینه عرضه دارو فعالیت دارند.»

شانه ساز در ادامه افزود: «با توجه به این پتانسیل بالا، بیش از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز ما، امکان تولید در داخل کشور را دارد و در واقع عدد درست‌تر ۹۹ درصد است ولی این ۲ درصد اختلاف شامل مواردی می شود که تولید مشابه داخلی نیز دارند. بنابراین با توجه به این آمار می‌توانیم ادعا کنیم که در مبحث اقتصاد مقاومتی، صنعت دارو خوب عمل کرده است.»
سرپرست سازمان غذا و دارو در ادامه افزود: « یک تا دو درصد واردات دارو همیشه وجود داشته و ادامه خواهد داشت، چون نمی‌توانیم درهای کشور را به روی یافته‌های جدید دارویی ببندیم. دارو مرتب در دنیا توسعه پیدا می‌کند و پزشکان و بیماران به محصولات جدید نیاز دارند و واردات این ۲-۳ درصد توجیه منطقی دارد. در عین حال باید این موضوع را یادآوری کنیم که چناچنچه هر نوع دارو، از نظر اقتصادی برای شرکت‌های داروسازی، شرکت‌های دانش‌بنیان و محققین کشور توجیه اقتصادی داشته باشد، می‌توانیم ظرف کمتر از دو سال آن‌را تولید کنیم.»
شانه‌ساز برای تشریح این موضوع چنین عنوان کرد: «این حرف شاید ادعای بزرگی به نظر برسد ولی براساس زیرساخت‌های مفصلی که در صنعت داروسازی داریم، می‌توانیم آن را مطرح و دفاع ‌کنیم. در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزایش چشمگیری در تعداد دانشکده‌های داروسازی، اساتید و دانشجوها، شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های داروسازی داشته‌ایم که چنین توانمندی و امکانی به ما داده است و حالا علی‌رغم تمام سنگ‌اندازی‌ها، داروی موردنیاز مردم تامین می‌شود و به دست‌شان می‌رسد.»
سرپرست سازمان غذا و دارو سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت در شرایط کنونی را برشمرد و گفت: « تامین و تدارک داروی مورد نیاز کشور، اولین و اصلی‌ترین هدف ماست تا این دارو در اسرع وقت و با مناسب‌ترین قیمت به دست مصرف کننده برسد. رونق تولید و حمایت از صنایع داخلی، سیاست دوم ماست و می‌دانیم که با توجه به انتظار عمومی کشور، باید از تولیدکننده‌ها حمایت شود و سیاست سوم ما در این زمینه، شفافیت فعالیت‌های دارویی است.»
او در ادامه با تاکید بر این موضوع که توجه به هر سه این موارد در کنار هم معنا پیدا می‌کند و شماره‌بندی آن‌ها به معنی کمتر بودن اهمیت‌ یکی از دیگری نیست، افزود: «در این خصوص اقدامات خوبی صورت گرفته و قرار شده است تمام آرای کمیسیون‌ها به‌صورت عمومی اعلام شود و در دسترس همه قرار بگیرد تا بسیاری از ابهامات احتمالی برطرف شود و عدالت و انصاف در تصمیم‌ها قابل مشاهده باشد. در عین حال اگر سهوا یا حتی عمدا خطایی در این تصمیم‌ها وجود داشت، به رده‌ها و مسئولان بالای سازمان تذکر داده می‌شود تا آن‌را برطرف کنند.»
دکتر شانه ساز علت رویکرد و سیاست جدید وزارت بهداشت را این‌ گونه تشریح کرد: «فراموش نکنیم که در این سازمان به خاطر فعالیت در حوزه تجهیزات پزشکی، غذایی، ارایشی بهداشتی و... به صورت همزمان تعداد زیادی پرونده در دست اقدام است و مصوبات متعددی داریم که گاهی ممکن است بعضی موضوعات با وعده‌های قبلی هم‌پوشانی نداشته باشد و ما به‌ عنوان مسئولان سازمان متوجه آن نباشیم ولی کسی که ذی‌نفع باشد، قطعا متوجه آن می‌شود. بنابراین با این روش و اعلام عمومی تصمیم‌ها و آرا، پایشی درون خود ما اتفاق می‌افتد و نقاط ضعف و ایرادها برطرف می‌شود.»
خبرنگار خبرگزاری مهر در سوالی علت تصمیم اخیر وزیر بهداشت برای تشکیل قرارگاه دارویی در وزارت‌خانه را پرسید و گفت: با توجه به حساسیت‌های موضوعات دارویی و تاکید شما بر شفاف سازی، لطفا بگویید بیشترین گلایه‌ها در این زمینه چه بوده که باعث تغییر و تحولات زیادی در حوزه دارویی کشور شده است؟
سرپرست سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال با تاکید بر رویه و رویکرد وزیر بهداشت بر مبنای برخورد صادقانه با افکار عمومی گفت: «در سال‌های اولیه انقلاب، به دلیل نوپا بودن سیستم و نظام کشور، معمولا ابتدا حوادث و مشکلات پیش می‌امد و بعد به آن فکر می‌کردیم و سراغ راه حل می‌رفتیم. الان پس از گذشت چند دهه قرار نیست به همان روش عمل کنیم و بعد از شروع مشکلات، دنبال راه حل بگردیم. با توجه به جنگ ناخواسته اقتصادی که به ما تحمیل شده است، قرارگاه سازمان غذا و دارو با سیاست‌گذاری وزیر بهداشت تشکیل شده است چون اگر مثل همان پس از شروع مشکلات برای تشکیل قرارگاه و تصمیم‌گیری اقدام کنیم، مردم در این فاصله سختی و مشکلات زیادی را تحمل خواهند کرد.»
محمدرضا شانه‌ساز در پایان گفت: «نظر وزیر این بود که قرارگاه در عالی‌ترین رتبه‌های وزارت و حتی با حضور مسئولان مرتبط از نهادهای دیگر تشکیل شود تا میزان تولید، موجودی دارو، نقدینگی، تامین ارز و... بررسی و تصمیم‌های اصلی در زمان درست گرفته شود. درعین حال با کمک برنامه‌ها و نرم‌افزارهای طراحی شده، میزان موجودی و داروهای در حال ساخت مرتب بررسی و رصد می‌شود و همان طور که می‌بینید در شرایط فعلی و علی‌رغم مشکلات موجود، به دلیل پیش‌بینی‌های قبلی و اقدامات پیش‌گیرانه، بحرانی در زمینه دارو نداریم و کمبودها در حد معمول و شبیه شرایط عادی است. امیدواریم این رویکرد حتی الگویی برای بخش‌های دیگر کشور باشد که پیش از بروز مشکل، آن را پیش بینی و راه‌ حل‌های موجود را بررسی کنیم.»

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع