ایجاد زمینه‌های گسترش صادرات دارو به کشورهای منطقه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران : سومین جلسه کمیته صادرات این سندیکا در سال98، صبح روز دوشنبه در محل این سندیکا برگزار شد. دکتر آل‌بویه سرپرست امور بین‌الملل سازمان غذا و دارو که از مدعوین این جلسه بود، در خصوص تفاهمات به‌عمل‌آمده با مسئولین وزارت بهداشت عراق، نحوه ثبت داروهای بیولوژیک، داروهای شیمیایی و Fast Track در عراق عنوان کرد: در طی مذاکرات با وزارت بهداشت عراق، صورت‌جلسه‌ای تهیه شد؛ ولی به دلیل سیستم بوروکراسی حاکم درنهایت این صورت‌جلسه که با توافق خودشان تهیه‌ شده بود به دلیل روند اداری متفاوت سازمان غذا و دارو عراق امضا نشد.
وی در ادامه نیز اظهار داشت: از طریق سفارت عراق به وزارت بهداشت این کشور در مورد این تفاهم‌نامه، ابلاغ رسمی فرستاده و به این صورت‌جلسه چند بند اضافه گردید که عبارت‌اند از:
• در خصوص داروهای بیوسیمیلار، سقف زمانی مشخصی برای مطالعه ی پرونده ی کامل دارو تعیین شد به طوری که باید طی سه ماه از زمان تحویل پرونده به کمیته ی مربوطه، مطالعه و تمام درخواست ها با نامه ی اول کمیته ی ثبت، صادر شود.
• طرف ایرانی باید حداکثر طی سه ماه پس از ابلاغ، اقدام به پاسخ به سوالات کمیته کرده و آن را ارسال کند.
• اعطاء اولویت بررسی پرونده داروهای ایرانی که قبلا توسط شرکت کیمادیا Award شده است.
• در صوت عدم امکان انجام بعضی از تستهای داروهای بیوسیمیلار در آزمایشگاه های کشورعراق، امکان ارسال هیاتی از وزارت بهداشت عراق برای انجام این تست ها در آزمایشگاه های ایران وجود دارد.
• در خصوص داروهای ژنریک، مدت زمان سه ماه برای بررسی پرونده ی کامل دارو در نظر گرفته شده در صورتی که جزو اولویت های ثبتی دارو و بر اساس اولویت بندی وزارت بهداشت عراق باشد.
• لیست آخرین وضعیت ثبتی داروهای ثبت شده و در حال ثبت ایرانی جهت پیگیری به هیات ایرانی تحویل داده شد و مقرر گردید طی یک ماه از تاریخ این جلسه، جهت تعیین تکلیف به طرف عراقی اعلام شود. با توجه به اینکه بعضی از این محصولات در حال بررسی بوده و جوابی از شرکت های ایرانی داده نشده است. در برخی موارد بیش از 2 سال پاسخی دریافت نشده است (اینگونه موارد میبایست از لیست حذف شوند.)
• در صورتی که امکان پاسخ به درخواست های هر یک از طرفین در مدت زمان تعیین شده وجود نداشته باشد، نامه ای برای تمدید این مدت زمان ارسال خواهد شد.

دکتر آل‌بویه اشاره کرد: ظرف دو هفته آینده این صورت‌جلسه اجرا خواهد شد. همچنین در آینده میز عراق تشکیل خواهد شد که اعضای آن عراق، سوریه، لبنان و شرکت های درگیر هستند. این شرکت ها باید مشکلات خود را برای دست‌یابی به راحل ارائه دهند. سرپرست امور بین‌الملل سازمان غذا و دارو: هفته آینده زمان برگزاری این جلسه اطلاع‌رسانی خواهند شد.
در ادامه این جلسه دکتر علیمیان رئیس کمیته صادرات سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، بیان کرد: باید مکاتبه‌ای با سازمان غذا و دارو عراق در خصوص ابهامات، صادرات و بازگشت ارز حاصل از صادرات صورت بپذیرد. در آینده ای نزدیک وزیر بهداشت عراق طی سفری به ایران خواهد آمد و از چند شرکت داروسازی بازدید خواهد کرد که با توجه به روابط خوب بین دو کشور باید این فرصت را مغتنم شمرد.
همچنین رئیس کمیته صادرات در مورد 72 قلم داروی فوریتی عراق عنوان کرد: ارسال قیمت داروها توسط نهاد بین‌الملل سازمان غذا و دارو ایران صورت گیرد و بنا به درخواست اعضا جهت بررسی شرایط و مفاد مناقصه، قرارداد آن در اختیار سندیکا قرار گیرد.
دکتر علیمیان نیز در مورد روابط تجاری افغانستان اشاره کرد: با توجه به اینکه ریاست اداره ملی تنظیم امور دارویی و محصولات صحی افغانستان تغییر کرده است باید واحد بین‌الملل وزارت بهداشت از ایشان جهت حضور در ایران و انجام مذاکره دعوت به عمل آورد و اطلاعات مورد درخواست سندیکا مجدداً برای ایشان ارسال گردد. همچنین برای تحکیم روابط افغانستان نکاتی در آخرین نامه‌ی ارسالی واحد بین‌الملل برای افغانستان مطرح گردید که عبارت‌اند از: شفافیت، لیست داروهای ثبت‌شده, لیست شرکت‌های علاقه مند به همکاری ، ارتباطات بانکی و سرمایه‌گذاری که تا معتبر نبودن ضمانت نامه ها سرمایه‌گذاران در آنجا حضور نخواهند داشت.
وی در خصوص روابط تجاری بین ایران و سوریه در حوزه دارو بیان کرد: تیمی 13 نفره از سندیکای سوریه در 27خرداد به ایران می‌آیند و هدف آن‌ها از سفر بازدید از شرکت‌های دارویی و آشنایی با صنعت دارویی ایران است. همچنین در این جلسه نرخ پایه داروها،صادرات دارو به سوریه ، عراق و افغانستان، ارز متقاضی،قاچاق دارو، فرصت‌های تجاری ایران، قفقاز و تایلند مطرح شد

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع