عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران: تحریم ها، آینده بیماران را نشانه گرفته

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: 90درصد بانک های خارجی انتقال پول انجام نمی‌دهند و 10درصد باقیمانده نیز در حال ترک انتقال پول به ایران هستند، به همین جهت بیماران، بطور جدی درآینده نزدیک دچار مشکل و خطر می‌شوند.

برنامه « بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع مشکلات خرید دارو به دلیل تحریم های بانکی و با حضور دکتر مرتضی خیرآبادی عضو هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران روی آنتن رفت.

مرتضی خیرآبادی در آغاز با تصریح بر اینکه ایران در میان کشورهای منطقه قوی‌ترین صنعت دارویی را در اختیار دارد، گفت: حتی در میان کشورهایی مانند روسیه، عراق و ترکیه، توانایی‌هایی که در ایران در حوزه صنعت دارویی است، وجود ندارد و با تلاش هایی که دانشمندان و متخصصان ایرانی در این عرصه انجام داده‌اند، حدود 97 درصد داروها در داخل کشور تولید می‌کنیم.

وی افزود: از این میان، مواد اولیه 50 درصد داروها نیز در داخل کشور تولید می شود و 60 هزار نیروی انسانی در این حوزه فعال هستند و توانسته‌ایم در مشکلات مختلف، نیازهای دارویی هموطنان را برطرف کنیم.

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه سالانه بر اساس آمار حدود 700 میلیون دلار برای واردات مواد اولیه داشته ایم، اظهار داشت: ایران سه درصد از داروها را وارد می کند که حدود 1.4 میلیارد دلار هزینه در بر دارد.

وی متذکر شد: صنعت دارو تمام دنیا به یکدیگر وابسته است و نمی‌توانیم در دنیا کشوری را مثال بزنیم که از آغاز تا پایان فرایند تولید همه داروها را خودش انجام دهد و معمولا کشورها برای تولید دارو به یکدیگر وابسته هستند.

خیرآبادی بیان کرد: واردات دارو برای بیماران خاص است و عمده این داروها به دلیل گرانی، 95 درصد هزینه‌هایش را دولت در قالب یارانه پرداخت می‌کند اما از سال گذشته که تحریم‌های اولیه شروع شد، بیشتر بانک‌های دنیا از انتقال پول برای خرید دارو ممانعت کردند. این درحالی است که این گونه داروها حیاتی بوده و باعث نجات جان انسان‌ها می‌شود.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع