گزارش؛ صدرنشین‌های صنعت دارو در ایران

اوایل بهمن۹۷، سازمان غذا و دارو آمارنامه دارویی کشور طی هشت ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد. هدف از انتشار این آمارنامه که شامل اطلاعات مربوط به فروش شرکت‌های تولیدکننده، پخش دارو همچنین واردکننده داروست، برنامه‌ریزی بهتر شرکت‌های برای تدوین بودجه در سال ۹۸ است. انتشار این آمارنامه نشان‌دهنده ارزش، مقدار بازار دارویی کشور و هزینه خرید عمومی است و در محاسبات انجام‌شده، تولیدات ۳۷۳ شرکت دارویی و ۴۹ شرکت پخش سرتاسری محاسبه‌شده است.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دسترسی به اطلاعات و آمار مستند یکی از الزامات مهم برنامه‌ریزی صحیح در هر زمینه‌ای است، به همین دلیل در سه دهه گذشته هر سال اطلاعات بازار داروئی کشور از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر شده است.
به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو جمع‌آوری و تصحیح اطلاعات ارسالی بر اساس بررسی سیاست‌گذاری اعلام‌شده و اطلاعات دریافتی از شرکت‌های پخش سرتاسری انجام‌شده است و تلاش شده ایرادات ارسالی کدینگ محصولات و تعداد در بسته‌بندی‌ها اصلاح شود. بااین‌حال همان‌طور که او تأکید کرده ممکن است که این آمارنامه خالی از اشکال نباشد.
محمد عبده‌زاده تأکید دارد، سیاست سازمان غذا و دارو حمایت از تولید داخل و رفع انحصار در حوزه تولید و واردات است و برای محصولاتی که صرفاً وارداتی بوده و یک تولیدکننده دارند و یا اینکه تأمین‌کنندگان قادر به تأمین داروی موردنیاز کشور نیست، بررسی پرونده‌ها با اولویت یک انجام می‌پذیرد و به میزانی که تولیدکنندگان داخلی توان تأمین بازار را داشته باشند از سیاست‌گذاری برای تأمین به‌صورت وارداتی کسر می‌شود.
مروری بر این آمارنامه دارویی حاکی از آن است که کل بازار تولیدی فروش معادل ۲۷ میلیارد و ۶۴۶ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۵۵۳ عدد است که بر این اساس حدود ۹۶ درصد از داروهای موردنیاز مصرفی در داخل کشور تولید می‌شود.
اما درباره داروهای وارداتی نیز، کل بازار وارداتی تحت لیسانس ۲۰ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۱۷۴ عدد است که به لحاظ فروش، ۴ درصد از بازار دارویی ایران را در برمی‌گیرد.

 

رتبه فروش دارو در سال ۹۷


اطلاعات منتشرشده از آمارنامه دارویی هشت ماهه نخست سال ۹۷، نشان می‌دهد داروسازی دکتر عبیدی با فروش یک میلیارد و ۴۱۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۱۹۳ عدد دارو در میان دیگر تولیدکنندگان دارو در رتبه نخست قرار دارد.
پس از داروسازی دکتر عبیدی، کارخانجات داروپخش، داروسازی اکسیر، داروسازی سینا ژن و اکتوروکو قرار دارند که هرکدام به لحاظ فروش ریالی (نه عددی) توانسته‌اند در صدر جدول شرکت‌های دارویی محاسبه‌شده در این آمارنامه باشند.

نکته حائز اهمیت با مقایسه فروش ریالی و عددی این شرکت‌ها نشان می‌دهد که اگرچه به‌عنوان نمونه شرکتی مانند آریوژن فارمد رتبه ششم فروش ریالی را دارد، اما از لحاظ رتبه فروش عددی، جایگاه ۱۱۰ را به خود اختصاص داده است.

در میان واردکنندگان دارو، شرکت بهستان دارو در صدر فروشندگان ریالی شرکت‌های واردکننده قرار دارد و پس‌ازاین شرکت، به ترتیب شرکت‌های واردکننده کوبل دارو، نوو نوردیسک،شفایاب گستر قرار دارند. در آمارنامه دارویی سال۹۷ ، مجموع اطلاعات ۲۳۵ شرکت واردکننده محاسبه‌شده است.

رتبه فروش شرکت‌های پخش سراسری در سال ۹۷


بر اساس آمار منتشر شده از آمارنامه دارویی کشور در هشت ماهه سال جاری، شرکت توزیع داروپخش با فروش سه میلیارد و 254 میلیون و 85 هزار و 231 عدد در صدر شرکت‌های پخش قرار دارد. جالب توجه است که شرکت توزیع داروپخش هم به لحاظ رتبه فروش ریالی و هم عددی در رتبه 1 قرار دارد و بعد از این شرکت، شرکت پخش هجرت، شرکت پخش رازی و آدوراطب قرار دارند.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع