هفت راهكار مقابله با بحران تحريم دارو تشريح شد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با هدف اجرای حقوق شهروندی، تحقق هرچه بیشتر حق دسترسی به سلامت به‌عنوان یکی از اصول بنیادین حقوق بشر، کمک به بیماران سخت درمان و کاهش آسیب‌های جسمی و روحی ناشی از تحریم نشستی برای بررسی «آثار زیان‌بار تحریم بر دارو و تجهیزات پزشکی» برگزار و هفت راهكار مقابله با بحران تحريم دارو تشريح شد.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دکتر شهریار اسلامی‌تبار -مدیرکل دفتر بازرسی، رسیدگی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو - خبر داد: این نشست که با حضور جمعی از صاحبنظران حوزه حقوق بین‌الملل ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، و دیوان لاهه و مدیران ادارات تخصصی این سازمان در سطح مدیران دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور همراه بود، با هدف بهره‌گیری از نظرات کارشناسی و بیان دیدگاه‌های تخصصی مربوطه و ارائه تحلیل‌ها و راهکارها با حضور برگزار شد.

به گفته‌ی او در این نشست، تاکید شد به مردم، مصرف‌کنندگان و بیماران اطمینان داده شود که با بروز کمبود کاذب دارو و تجهیزات پزشکی خصوصاً در بیمارستان‌ها و برای بیماران بستری، خاص و صعب‌العلاج با مشارکت بخش خصوصی، موسسات و شرکت‌های مربوطه مقابله می‌شود.

اسلامی‌تبار تصریح کرد: ردیابی و توزیع بهینه اقلام موجود و پافشاری و پیگیری به‌موقع در جهت ارائه خدمات بهینه پخش دارو و تجهیزات پزشکی در نقاط مورد نیاز کشور با مشارکت شرکت‌های پخش و همکاری مستمر مسئولین فنی آن‌ها یکی دیگر از محورهای مورد بحث در این نشست بود.

مدیرکل دفتر بازرسی، رسیدگی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو گفت: کنترل قیمت مصرف‌کننده دارو و تجهیزات پزشکی با انجام نظارت‌های مستمر و موثر خصوصاً در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها و تسهیل فرآیندهای قانونی ورود دارو و تجهیزات پزشکی خصوصاً مواد اولیه مورد نیاز تولید داخلی آنها دو محور مورد توجه کارشناسان در این بود.

او همچنین اضافه کرد: مقرر شده است برای پیگیری مراتب قانونی و حقوقی رفع تحریم‌های دارو و تجهیزات پزشکی با ارائه مستندات لازم به مراجع عالی ذیصلاح در جهت حمایت از اقدامات صورت گرفته پس از رای دیوان لاهه در خصوص موضوع و استیفای حقوق بیماران و مصرف‌کنندگان کالاهای سلامت صورت گیرد.

اسلامی‌تبار در پایان تاکید کرد: سازمان غذا و دارو می‌تواند مستندات مربوط به نقض رای موقت دیوان لاهه برای واردات مواد اولیه و فرآورده‌های دارویی، تجهیزات پزشکی، شیرخشک و غذاهای ویژه کودکان را با همکاری شرکت‌های مربوطه و دانشگاه‎‌های علوم پزشکی کشور جمع‌آوری و به مراجع ذی‌صلاح حقوق بین‌الملل ارسال کند.

title logo size2آدرس پستی: تهران، میدان جهاد (دكتر فاطمی)، ابتدای خیابان بیستون

ساختمان دارو گستر، طبقه دوم، واحد 21

تلفن:88950224-6                          فکس:88950227

ایمیل:Info@syndipharma.org     کد‌پستی: 1431663113

دسترسی سریع